Rakipleri analiz etmenin temel sebebi pazara girmeden önce ürün ya da hizmetinizin geliştirilme yolunun belirlenmesi, pazara girdikten sonra ise herhangi bir yeni durum için eylem planı yaparak uygulamaya geçilmesi için hazır olmaktır. Rakiplerinizin mevcut durumunu analiz eder, yeni oluşabilecek durumlara karşı yapacakları eylemleri tahmin etmeye çalışırsınız. Bu analizleri yapmak pazarda elinizi güçlendirir ve her duruma karşı hazır olmanızı sağlar.
Rakip analizi yapabilmek için ilk olarak “rakip analizi” kavramanın ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Rakip analizini, rakiplerinizi tanımlamak ve onların stratejilerini değerlendirerek güçlü ve zayıf yanlarını kendi bulunduğunu sektör içerisinde saptamak olarak düşünebilirsiniz.
Rakip Analizi Nedir?
Rakip analizi, markanızın pazarlama parçasının önemli bir parçasıdır. Hatta çoğu kez kritik öneme dahi sahip olabilmektedir. Yaptığınız değerlendirmeler sonucunda markanız tarafından sunulacak ürün veya hizmetleri nasıl özel ve özgün kılacağınızı keşfedebilirsiniz. Bununla birlikte hedeflediğiniz pazarda aktif rol oynamayı başarabilmek için gerekli adamı en sağlam şekilde atmış olursunuz.Rakip analizini gerçekleştirebilmek için potansiyel rakiplerinizi saptamalı, onların ürün ve hizmetlerini yakından incelemelisiniz. Bu incelemeler doğrultusunda kazanç oranını, gelişim payını, pazarlama hedeflerini ve uygulamalarını, geçmişteki ve mevcut stratejilerini göz önünde bulundurarak markanın yapısını, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koymalısınız.
✔ Rakipleriniz kimler?
✔ Rakiplerinizin ürün ve hizmetleri neler?
✔ Rakiplerinizin pazar payı ne durumda?
✔ Rakiplerinizin geçmişteki stratejileri nelerdi?
✔ Rakibinizin mevcut stratejileri neler?
✔ Rakibiniz hangi kanalları kullanarak ürün veya hizmetlerini tanıtmaktadır?
Bu soruların cevap bulunduğu her rakip analizi diğerlerine göre başarılı olmaya bir adım daha yakındır. Rakipleriniz ne kadar büyük veya ne kadar küçük olurlarsa olsunlar potansiyel olarak markanızın önüne geçme fırsatına sahipseler onları önemsemelisiniz. Rakiplerinizi tespit edin, sizinle rekabet halinde bulundukları ürün veya hizmetleri listeleyin ve bunu yaparken potansiyel müşterilerin ilgi duyacağı ürün veya hizmetleri tespit etmeye çalışın.

tr_TRTurkish